Zdálo by se, že ekonomická situace naší země by měla zajímat každého z nás. Koneckonců právě ona má vliv na inflaci, růst cen i mezd a mnohé další věci. Není tedy divu, že o ní velmi často slyšíme ve zprávách. Lze také pochopit, proč na ni má prakticky každý svůj vlastní vyhraněný názor. Bohužel je často pravdou, že tento názor je neinformovaný. Zdaleka ne každý totiž dovede ekonomickou situaci dobře pochopit.
V první řadě, jen málokdo má skutečné ekonomické vzdělání, zvláště pak vysokoškolské. Bez něj však jen stěží pochopíme, jak vlastně ekonomika funguje a jaké všechny faktory na ni mají vliv. Pokud tyto znalosti nemáme, pak můžeme jen těžko posoudit, zda je současný stav vyhovující, případně zda jak se bude nadále vyvíjet.
Ovšem ani v případě, že ono vzdělání máme, to není tak jednoduché. Prakticky nikdy totiž nemáme skutečně všechny informace. Ve zprávách nám často dají jen velmi zkrácenou verzi, navíc upravenou tak, aby jí alespoň částečně porozuměl i laik. Nelze z ní tedy dělat přílišné závěry. A pokud nepracujeme ve vládě, dostat se právě k těmto klíčovým informacím je prakticky nemožné.
Proto bychom měli vše, co o tom v televizi slyšíme, brát s rezervou. Jistě, jsou to informace od ekonomů, kteří věcí, o čem mluví. Ovšem podávají nám značně zjednodušenou verzi, a navíc v mnoha případech ani nemají veškeré informace, například o nejrůznějších dohodách za zavřenými dveřmi. Přitom i ty mohou být pro budoucí ekonomický vývoj velmi důležité.
Než tedy začneme kritizovat kohokoliv za to, jak na tom ekonomicky jsme, a povídat, co by měl udělat lépe, zamysleme se. Skutečně máme všechny informace, které má ten daný člověk? Opravdu známe dlouhodobé cíle, které si vytyčil? Nebo se staráme pouze o to, jaká je situace nyní, a obviňujeme z ní toho nejvhodnějšího člověka? Protože, jak už to tak bývá, ani v ekonomice není nic černobílé.